flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Депутати не змогли обрати суддів КСУ

06 листопада 2020, 14:43

6 листопада 2020 рок у Верховна Рада на засіданні 6 листопада відхилила запропоновані кандидатури на посади суддів Конституційного суду України. Про це пише «Лівий берег».

Розглядалися чотири кандидати – Юрій Павленко, Ольга Боднар-Петровська, Микола Сірий, та Наталя Денисенко.

У першому голосуванні найбільше голосів (154 голоси) отримав Павленко, однак у другому голосуванні він набрав лише 100 голосів. Відтак голова Верховної Ради України Дмитро Разумков доручив Комітету з питань правової політики провести повторний конкурс.

Додамо, судді за квотою Верховної Ради призначаються за наступним механізмом: парламентські фракції подають свої кандидатури, які зобов'язані пройти перевірки. Після цього кандидати мають співбесіду з представниками профільного комітету, відтак за їх призначення голосують у залі.

Нагадаємо, згідно зі статтею 12 Конституції України до складу Конституційного Суду України входять вісімнадцять суддів Конституційного Суду України.

Президент України, Верховна Рада України та з'їзд суддів України призначають по шість суддів Конституційного Суду України.

У КСУ досі вакантними є три посади суддів. Одну вакансію мав би заповнити З’їзд суддів України на початку грудня цього року. А ще двох суддів мають обрати за квотою Верховної Ради.

27 жовтня 2020 року КСУ визнав неконституційними низку положень Закону України «Про запобігання корупції» з метою забезпечення незалежності судової гілки влади від виконавчої та законодавчої гілок влади.

Насамперед мається на увазі право Національного агентства з питань запобігання корупції здійснювати контрольні функції, які мають прямий влив на судову гілку влади, і зокрема на суддів системи судоустрою та КСУ. Також визнана неконституційною стаття 366-1 Кримінального кодексу України.

29 жовтня 2020 року Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради України проєкт Закону № 4288 «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства».

На думку президента це рішення КСУ є нікчемним, тобто таким, що не створює правових наслідків і прийнято суддями Конституційного Суду в умовах реального конфлікту інтересів.

Законопроєкт передбачає припинення повноваження складу КСУ, а також відновлення дії Закону України «Про запобігання корупції» та Кримінального кодексу України у редакції, що діяла до прийняття КСУ вище згаданого рішення.

Повноваження складу КСУ припиняються з дня набрання чинності цим Законом.

Окрім того, народні депутати мають невідкладно розпочати процедуру відбору нового складу Конституційного Суду.

Експерти розкритикували цей законопроєкт, назвавши його неконституційним.

Голова Конституційного суду України Олександр Тупицький заявив про тиск на суддів і заявив, що вбачає в президентському законопроєкті «ознаки конституційного перевороту».

2 листопада у Раді зареєстрували проєкт Закону № 4304 «Про відновлення дії окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» та Кримінального кодексу України», ініційований спікером Дмитром Разумковим.

Проєктом передбачається внесення змін до Закону України «Про запобіганні корупції», якими пропонується відновити повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції, однак мова про розпуск КСУ не йде.