flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Мовчання самоврядування

30 березня 2015, 12:22

Чи наважиться РСУ на наступному тижні визначити дату проведення з’їзду та чи може рада працювати, маючи «зайвих» членів?
№13 (1207) 28.03—03.04.2015
КСЕНІЯ МАГНУШЕВСЬКА

За кілька днів Рада суддів збереться «на вимогу» — аби реалізувати деякі приписи нової редакції закону «Про судоустрій і статус суддів», яка набирає чинності 28 березня. Проте в порядку денному засідання немає питання щодо скликання ХІІІ з’їзду суддів, на чому наполягають служителі Феміди. Очевидно, на зібранні не обговорюватимуть і подальшу долю самої ради, чисельність членів якої має зменшитися на 7. Так само в повітрі повисло й питання, що робити з незавершеними справами трьох «спеціалізованих» рад суддів, які ліквідовані.

Час на підготовку

28 березня — визначальний день для володарів мантій. Набирає чинності закон «Про забезпечення права на справедливий суд». Новели документа змінять правила, за якими Феміда жила останні 4,5 року. РСУ однією з перших узялася за реалізацію плану перебудови. Хоча, на думку деяких експертів, розпочала вона, можливо, і з тих кроків, але, на жаль, забула про не менш важливі справи.

Так, на засіданні 2 квітня рада планує затвердити нову редакцію Положення про автоматизовану систему документообігу суду, яка відповідатиме законодавчим змінам. А ще, як зазначається на веб-порталі «Судова влада України», документ має стати підгрунтям для переходу до системи електронного суду.

Крім цього, «самоврядники» хочуть поговорити про порядок скликання та проведення зборів представників місцевих загальних судів. Адже відтепер відповідно до нової процедури делегатів на з’їзд обиратимуть не конференції, а саме збори суддів. Причому в кожному апеляційному суді самостійно визначатимуться з делегатами. А от представники найнижчої ланки обиратимуть посланців гуртом: на спільних зборах у кожній області, АР Крим, мм.Києві та Севастополі.

«Порядок скликання і проведення спільних зборів суддів місцевих загальних судів визначає Рада суддів України», — йдеться в новій редакції закону «Про судоустрій і статус суддів». Тож РСУ вирішила, що необхідно терміново виконати цю законодавчу вимогу. Фахівці пояснюють такі наміри тим, що рада хоче перестрахуватися: якщо стане на часі скликати з’їзд, то все має бути зроблено так, аби не виникало жодних питань щодо процедури обрання делегатів.

Інші експерти вважають: унесення на розгляд РСУ такого питання є провісником того, що форум ось-ось має відбутися. Хоча й не виключають, що підготовка відповідного документа займе щонайменше місяць. Зважаючи на те, що іноді члени РСУ затягують із прийняттям різних положень, порядків, регламентів через нескінченний потік

пропозицій, які надходять до проектів, то, можливо, обрання делегатів  від місцевих загальних судів теж доведеться довго чекати.

Ще одним питанням порядку денного, яке може свідчити про плани РСУ скликати черговий (чи позачерговий?) форум, є підготовка змін до Регламенту з’їзду суддів. Як відомо, корективи до акта має внести сам орган суддівського самоврядування. Але знову відкритим залишається запитання: скільки часу займе розроб­лення та затвердження відповідних пропозицій.

Як бути далі?

Деякі експерти схиляються до думки, що передусім РСУ мала б включити до порядку денного питання якщо не про скликання з’їзду, то хоча б про необхідність його проведення. Адже після набрання чинності новою редакцією профільного закону в суддівської спільноти з’явилося чимало запитань, відповіді на які, швидше за все, може дати лише з’їзд.

Так, у «Прикінцевих та перехідних положеннях» закону «Про забезпечення права на справедливий суд» — ні слова про те, як має надалі працювати РСУ, у складі якої наразі налічується аж 40 членів. Адже відповідно до змін її лави повинні скоротитися до 33 осіб. При цьому кількість «загальників» має зменшитись одразу на 12 чоловік, а «господарників» та «адміністративників» — збільшитися на 3 та 2 відповідно.

Безсумнівно, обирати членів РСУ має з’їзд. Саме він повинен забезпечити пропорційне представництво кожної юрисдикції в єдиному відтепер органі суддівського самоврядування.

Проте, як уважають фахівці в галузі права, дискусійним залишається запитання: може РСУ продовжувати працювати в тому ж складі до проведення форуму чи повинна утриматися від прийняття рішень неповноважним складом? На думку деяких юристів, рада не мала зволікати й ще до набрання чинності законом мусила визначитись із датою проведення з’їзду.

Як уважають експерти, РСУ, яка не скористалася відповідним моментом, сьогодні може вчинити так: зробити заяву чи прийняти рішення, що вона є повноважною, допоки з’їзд не обере нового складу. Оскільки навіть у положенні про РСУ немає згадки про те, в яких випадках повноваження членів припиняються та як діяти за таких обставин.

Вирішення потребує й доля незавершених справ, які не встигли розглянути 3 ради суддів: адміністративних, господарських і загальних судів. Відповідно до нової редакції закону таких органів суддівського самоврядування більше не буде. До речі, жодна із цих рад так і не провела прощального засідання. Рада суддів загальних судів планувала зібратися 24 березня, але журналістам так і не вдалося дочекатися початку цього засідання.

Суддівська спільнота висловлює припущення, що тепер членам РСУ доведеться частіше зустрічатися для розв’язання проблем, які виникатимуть у кожної юрисдикції. Проте чи вдаватиметься так швидко збиратися, як це могли робити 11 членів кожної зі «спеціалізованих», — під великим сумнівом.

Очевидно, 2 квітня питання, які повисли в повітрі, в тому чи іншому контексті виникнуть. Бо справедливість не терпить недомовок, вона

вимагає гласності й об’єктивних роз’яснень.