Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Чи мають представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки повноваження затримувати людей, вилучати їхні особисті речі (наприклад, телефони), перешкоджати спілкуванню з родичами або вилучати авто?
Роз’яснення з цього приводу оприлюднило інформагентство Міноборони “АрміяInform” разом із фахівцями безоплатної правничої допомоги.
Так, фахівці зазначили, що представники ТЦК та СП не мають права робити це. Застосування сили також неприпустиме.
Але при цьому представники військкоматів можуть запропонувати людині пройти або проїхати до ТЦК для уточнення облікових даних.
Якщо особа відмовляється або явно ухиляється від призову, працівники ТЦК мають право викликати поліцію.
У разі, якщо поліцейський входить до складу групи оповіщення, він може провести адміністративне затримання та доставлення громадянина до ТЦК.
Це регламентується статтями 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Працівники поліції мають на це право, але не представники ТЦК. Якщо військовозобов’язаний відмовляється надати свої документи або намагається втекти від представників ТЦК та поліції, йому загрожує адміністративна або кримінальна відповідальність.
Якщо справу розглядатимуть як порушення законодавства про мобілізацію, може бути накладений штраф до 25,5 тис. грн.
Якщо ж особу притягнуть до кримінальної відповідальності за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, можливе позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.
Якщо військовозобов’язаний відмовляється отримувати повістку, представник ТЦК має скласти акт відмови, який підписують не менше двох членів групи оповіщення. Далі цей акт реєструється у військкоматі.
Окрім цього, поліцейський, який входить до групи оповіщення, може затримати громадянина та доставити його до ТЦК.