Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
17 березня, розпочався IV Міжнародний судово-правовий форум «Судова реформа: стан та напрями розвитку», організаторами якого є Верховний Суд України, газета «Юридическая практика» спільно з Проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка.
Цього року правники України, серед яких судді, прокурори, адвокати, представники органів державної влади, науковці, впродовж двох днів обговорюватимуть проблемні питання конституційної реформи та механізми реформування процесуального законодавства.
У форумі беруть участь Голова Верховного Cуду України Ярослав Романюк, Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін, заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов, Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко.
Говорячи про діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у світлі конституційних змін, Сергій Козьяков зазначив, що за Комісією й надалі залишатимуться повноваження щодо добору кандидатів на посаду судді, кваліфікаційного оцінювання суддів та притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.
Водночас змінами до Конституції України передбачено, що частина повноважень, які належать до компетенції Комісії, а саме відсторонення суддів від посади, будуть закріплені за Вищою радою правосуддя.
Сергій Козьяков поінформував учасників форуму про первинне кваліфікаційне оцінювання суддів, яке 17 лютого цього року розпочала Комісія. Перші результати оцінювання дали змогу стверджувати, що в країні багато достойних молодих суддів. Звісно є і ті, хто повинен пройти перепідготовку в Національній школі суддів України чи звернути увагу на окремі питання, пов’язані з декларацією. З кожних 10 суддів у 1-2 виникають такі проблеми.
На думку Голови Комісії, приємно, що термін кваліфікаційного оцінювання потрапляє в текст змін до Конституції України. Ця процедура відбуватиметься відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у такому вигляді, як це відбувається зараз чи з можливими змінами.
Сергій Козьяков також звернув увагу учасників заходу на значну кількість скарг, які надходять до Комісії. Проблемними також залишаються питання стосовно кандидатів на посаду судді, у яких закінчився строк перебування у резерві. Якщо не відбудеться змін у законодавстві, то в кінці 2016 року Комісія залишиться без резерву. Зважаючи на той факт, що на підготовку нового судді за усіма на сьогодні чинними процедурами йде 18 місяців, необхідно терміново і колективно вирішувати проблему резервістів.
До участі у форумі також запрошено міжнародних експертів з Латвії та Литви: Голову Конституційного Суду Латвії Алдіса Лавіньша, Голову Верховного Суду Литви Римвідаса Норкуса, голову кримінальної палати Верховного Суду Литви, суддю Конституційного Суду Литви у відставці Йонаса Прап’єстіса, суддю Верховного Суду Литви Арманаса Абрамавічюса, голову Асоціації адвокатів Литви Ігнаса Вегелеса.
Завершиться захід завтра, 18 березня.