flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Набули чинності нові стандарти надання безоплатної правової допомоги у цивільних та адмінпроцесах

24 січня 2018, 09:34

У Міністерстві юстиції нарешті затвердили стандарти надання безоплатної правової допомоги у цивільному та адміністративному процесах, які набули чинності 27 грудня.

Документ містить чотири розділи, які передбачають загальні стандарти якості оцінювання; окремі стандарти надання БПД на стадії досудового врегулювання цивільного/адміністративного спору; окремі стандарти надання безоплатної вторинної правової допомоги під час судового розгляду; окремі стандарти здійснення представництва суб'єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу у кримінальному провадженні.

У загальних стандартах визначено, що адвокат одночасно не може надавати безоплатну вторинну правову допомогу більш як у 30 справах за дорученнями. Не пізніше семи робочих днів після отримання доручення адвокат повинен провести перше конфіденційне побачення з клієнтом, з’ясувати обставини справи, отримати від нього інформацію, що має правове значення, ознайомитися з наявними у клієнта документами та з’ясувати бажаний для клієнта результат. Після вивчення обставин справи адвокат повинен переконатися у наявності фактичних і правових підстав для виконання доручення та довести їх до клієнта. Якщо правові підстави для виконання доручення відсутні, адвокат повинен скласти правовий висновок.

В окремих стандартах якості надання правової допомоги на стадії досудового розслідування передбачено збирання фактів та відомостей, які можуть бути використані адвокатом як докази, подання клопотання про забезпечення доказів або позову, подання клопотання про поновлення строків, розстрочення або відстрочення судових витат тощо.

Окремі стандарти надання безоплатної вторинної правової допомоги під час судового розгляду цивільних та адміністративних справ передбачають ознайомлення з матеріалами справи, підготовка клопотання про відкладення розгляду справи, подання зустрічних позовів, участь у судових засіданнях, участь у дослідженні доказів та ін.

Окремі стандарти представництва у кримінальному процесі визначають, що адвокат бере участь у всіх процесуальних діях, що проводяться за участю клієнта, роз’яснює клієнту можливість укладення угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим.

У разі здійснення представництва потерпілої сторони у кримінальному провадженні адвокат за наявності фактичних та правових підстав складає цивільний позов у кримінальному провадженні та за необхідності бере участь у процесуальних діях. Адвокат роз’яснює клієнту, що у разі непред’явлення цивільного позову в кримінальному провадженні, а також за умови залишення цивільного позову в кримінальному провадженні без розгляду, особа має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства.

Якщо зовнішній вигляд або стан клієнта свідчать про застосування до нього насильства, адвокат (за згодою клієнта) повинен вжити всіх заходів щодо забезпечення клієнту швидкої медичної допомоги, фіксації тілесних ушкоджень, а також інших заходів, передбачених КПК. 

Дотримання цих Стандартів є обов’язковим для адвокатів при наданні ними безоплатної вторинної правової допомоги. За порушення цих Стандартів адвокати відповідають в обсязі, встановленому законодавством та умовами контракту (договору) з центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Оцінювання якості надання адвокатами безоплатної вторинної правової допомоги здійснюють відповідно до цих Стандартів комісії, утворені для цієї мети радами адвокатів регіонів, за поданням відповідних центрів у встановленому порядку. Моніторинг якості надання адвокатами безоплатної вторинної правової допомоги здійснюють Координаційний центр з надання правової допомоги та регіональні центри.

 

Українське право