flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Розпочалося засідання Європейської комісії з ефективності правосуддя (CEPEJ), в якому бере участь Ігор Самсін

06 грудня 2013, 11:42

Протягом 2012-2013 років судоустрій України зазнав законодавчих змін. Основним курсом держави у цій царині є захист прав і свобод людини, удосконалення судових процедур, посилення гарантій незалежності суддів, врахування міжнародного досвіду та положень відповідних міжнародних актів.

На цьому наголосив Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін на 22 пленарному засіданні Європейської комісії з ефективності правосуддя (CEPEJ), що відбувається у Страсбурзі. Україну на заході представляють Голова Комісії Ігор Самсін, який є членом CEPEJ, та Поліна Казакевич, начальник відділу міжнародного співробітництва Комісії – національний кореспондент CEPEJ.

У своїй доповіді «Законодавчі зміни у системі судоустрою України» І. Самсін зазначив, що нині набрали чинності новий Кримінальний процесуальний  кодекс та Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».   На черзі законопроект про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів. Документ зареєстровано у Верховній Раді. 

«Його основна мета  полягає у вдосконаленні положень Конституції України та посиленні гарантій незалежності суддів. Це дасть змогу змінити існуючу процедуру призначення та звільнення суддів, зменшити роль політичних органів у цьому процесі та передати повноваження щодо вирішення питань, пов’язаних із діяльністю суддів, до відання органів, більшість  яких становитимуть судді», - пояснив І. Самсін.

У своєму виступі Голова Комісії зосередив увагу на зауваженнях Венеціанської комісії в частині встановлення п’ятирічного випробувального терміну для  судді. Отже, скасування випробувального терміну вітається та узгоджується з рекомендаціями Венеціанської комісії, зазначив І. Самсін. Неможливість затримання чи арешту судді до винесення обвинувального вироку без згоди Вищої ради юстиції, наданої за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, також, на переконання І. Самсіна, суттєвий крок вперед на шляху до незалежності судді. Враховано у законопроекті і зауваження Венеціанської комісії щодо поняття «порушення присяги» та  збільшення пенсійного віку судді з 65 до 70 років. Одним із пріоритетних питань сучасного вітчизняного суддівства є визначення критеріїв, яким має відповідати особа, яка претендує на призначення суддею.

«Добір кандидатів на посаду судді здійснюється на конкурсній основі і це слід розглядати як впровадження відповідних  міжнародних та європейських стандартів судової системи», - резюмував І. Самсін.

Про зміни у законодавстві своїх країн також доповіли представники Кіпру, Грузії, Азербайджану та Чехії.

Нагадаємо, CEPEJ (Європейська комісія з ефективності правосуддя) – це міжнародна організація, в якій працюють експерти з усіх 47 держав-членів Ради Європи, які обслуговуються секретаріатом. Представники держав, що не входять до Ради Європи, беруть участь у роботі CEPEJ як спостерігачі. До цього часу до складу Комісії від України входили представники Міністерства закордонних справ України та Міністерства юстиції України. Проте, з огляду на те, що членами CEPEJ є судді-практики, які обговорюють нагальні проблеми, з якими вони стикаються у професійній діяльності, Адміністрацією Президента України було доручено Голові Вищої кваліфікаційної комісії суддів України І. Самсіну увійти до складу CEPEJ як експерту.