flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

На засіданні Європейської комісії з ефективності правосуддя (CEPEJ) І. Самсін розповів про дисциплінарну відповідальність українських суддів

11 грудня 2013, 15:07

У Страсбурзі проходить 22 пленарне засідання Європейської комісії з ефективності правосуддя (CEPEJ). Україну на заході представляють Голова Комісії Ігор Самсін, який є  членом CEPEJ, та Поліна Казакевич, начальник відділу міжнародного співробітництва Комісії – національний кореспондент.

Основний меседж української делегації – законодавчі зміни у системі судоустрою України, зокрема в питанні посилення гарантій незалежності суддів. У Верховній  України Раді зареєстровано відповідний законопроект.

«Його основна мета  полягає у вдосконаленні положень Конституції України та посиленні гарантій незалежності суддів. Це дасть змогу змінити існуючу процедуру призначення та звільнення суддів, зменшити роль політичних органів у цьому процесі та передати повноваження щодо вирішення питань, пов’язаних із діяльністю суддів, до відання органів, більшість в яких становитимуть судді», – наголосив І. Самсін.

Не менш важливими нині є законодавчі засади дисциплінарної відповідальності суддів України, зауважив у своїй доповіді Голова Комісії.

«При обранні дисциплінарного стягнення стосовно судді враховуються характер проступку, його наслідки, особа судді, ступінь його вини, обставини, що впливають на можливість притягнення судді до дисциплінарної відповідальності. Дисциплінарне стягнення до судді застосовується не пізніше шести місяців із дня відкриття Вищою кваліфікаційною комісією суддів України провадження в дисциплінарній справі, але не пізніше року з дня вчинення проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування судді у відпустці».

Водночас існують і проблемні питання  дисциплінарного провадження, визнає І.Самсін. Одне з таких – притягнення судді до дисциплінарної відповідальності до закінчення ним розгляду справи по суті, оскільки це може розцінюватися як втручання у здійснення правосуддя.

«…при вирішенні подібних питань слід брати до уваги положення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, норми Конституції України та Закону України «Про судоустрій і статус суддів», якими визначаються такі принципи здійснення правосуддя, як незалежність, безсторонність судді, заборона втручання у здійснення правосуддя, та  необхідність забезпечити на національному рівні  довіру та авторитет кожного окремого судді і  системи правосуддя в цілому», – констатує І. Самсін.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України спільно з проектом USAID «Справедливе правосуддя» працює над удосконаленням процедури дисциплінарного провадження. Влітку цього року в Алушті відбувся практичний семінар «Розслідування фактів неналежної поведінки судді». У заході взяли участь дисциплінарні інспектори та члени Комісії, представники Вищої ради юстиції, Вищого адміністративного суду України, Національної школи суддів України та правники Португалії та Сполучених Штатів Америки. Метою тодішнього зібрання стало удосконалення професійної підготовки дисциплінарних інспекторів Комісії.

«На моє глибоке переконання, наголосив Голова Комісії, інструментом наближення інституту дисциплінарного інспектора до міжнародних стандартів є напрацювання кваліфікаційних характеристик, що створять передумови належної реалізації результатів перевірки викладених у скаргах на дії суддів фактів та обставин. Тому необхідність конкретизації вимог до особи, яка обіймає посаду дисциплінарного інспектора, стала одним із головних висновків».

У листопаді поточного року під час круглого столу «Теоретичні та практичні питання дисциплінарного провадження», проведеного у Закарпатті за участю іноземних правників та науковців, були визначені орієнтири подальших дій у цьому напрямі. Комісія належним чином опрацює висловлені думки та пропозиції, – резюмував І. Самсін.

На пленарному засіданні CEPEJ експерти керівної групи SATURN, що займається оцінкою строків розгляду справ у судах, озвучили результати аналізу використання часу в судових системах різних країн. Рекомендації SATURN спрямовані на скорочення строків судових розглядів. Сьогодні члени CEPEJ також затвердили програму своєї діяльності на 2014 рік.

Нагадаємо, CEPEJ (Європейська комісія з ефективності правосуддя) – це міжнародна організація, в якій працюють експерти з усіх 47 держав-членів Ради Європи, що обслуговуються секретаріатом.  Представники держав, що не входять до Ради Європи, беруть участь у роботі CEPEJ як спостерігачі. До цього часу до складу Комісії від України входили представники Міністерства закордонних справ України та Міністерства юстиції України. Проте, з огляду на те, що членами CEPEJ є судді-практики, які обговорюють нагальні проблеми, з якими вони стикаються у професійній діяльності, Адміністрацією Президента України було доручено Голові Вищої кваліфікаційної комісії суддів України І. Самсіну увійти до складу CEPEJ як експерту.

Прес-служба Комісії