flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Верховна Рада скасувала депутатську недоторканість

04 вересня 2019, 09:01

Верховна Рада 373-ма голосами схвалила Закон України «Про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України)» (проект № 7203).

Зазначимо, проєкт подав до Ради 30 серпня 2019 року президент України Володимир Зеленський, відзначивши як невідкладний. Його ініціатором був попередник Зеленського Петро Порошенко. Конституційний суд України 19 червня 2018 року визнав цей проєкт Закону конституційним.

2 вересня 2019 року парламентський Комітет з питань правової політики схвалив його. Варто зауважити, що стаття 82 Конституції встановлює, що Верховна Рада України працює сесійно, а засідання комітету відбулося між 1 і 2 сесією ВРУ 9-го скликання.

Закон вилучає два абзаци зі статті 80 Конституції України, які обумовлюють недоторканність народних депутатів України: «Народним депутатам гарантується депутатська недоторканість» і «Народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані».

Нова редакція цієї статті Конституції ухвалена у такому вигляді: «Стаття 80. Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп».

Нормативно-правовий акт набуде чинності з 1 січня 2020 року.

Варто зазначити, що порядок внесення змін до Конституції передбачає голосування на двох сесіях. У першому читанні законопроєкт має бути схвалений простою більшістю (226 народних депутатів) і на одній з наступних чергових сесій ухвалений не менш як 300 голосами.

Зазначимо, на думку низки експертів, депутати, голосуючи за цей проєкт порушили регамент ВРУ, оскільки перша сесія парламенту нового скликання не була черговою. Вони очікують, що закон оскаржать у Конституційному Суді України, який «не пропустить» його через порушення процедури прийняття.