flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Протягом року в Україні заяви про звільнення подали 249 суддів, ще на 11 суддів було внесено подання про звільнення за порушення присяги

27 грудня 2013, 11:02

Протягом 2013 року Вища рада юстиції направила до Верховної Ради України подання щодо 249 суддів про звільнення. Зокрема, щодо 243 суддів – відповідно до поданих ними заяв про відставку, щодо 3 суддів – у зв’язку з виходом на пенсію та ще стосовно 3 суддів – у зв’язку із неможливістю виконувати обов’язки за станом здоров’я. Крім того, Вища рада юстиції направила 2 подання Президентові України та 9 подань до Верховної Ради України про звільнення суддів за порушення присяги. Про це повідомив Голова Вищої ради юстиції Олександр Лавринович.

За словами Голови ВРЮ, протягом року Верховна Рада України розглянула близько половини подань щодо звільнень суддів. Залишаються нерозглянутими подання стосовно 114 суддів – щодо звільнення відповідно до поданих суддями заяв про відставку, 2 подання –щодо звільнення суддів у зв‘язку з виходом на пенсію та 2 подання – щодо звільнення суддів у зв’язку з неможливістю виконувати обов’язки за станом здоров’я.

Щодо звільнення суддів за порушення присяги з 11 подань Вищої ради юстиції станом на кінець грудня задоволено 3. Зокрема, Верховною Радою за порушення присяги звільнено 2 судді, Президентом України звільнено 1 суддю. Залишаються на розгляді одне подання Президентові України (внесене у грудні 2013 року), та 7 подань Верховній Раді (внесені у жовтні – грудні поточного року).

Так, на розгляді Президента України знаходиться подання Вищої ради юстиції про звільнення за порушення присяги судді Києво-Святошинського районного суду Віталія Нікушина. Вказаний суддя протиправно зупинив виконання судового рішення, що набрало законної сили, у справі банку ПАТ «АБ Синтез».

У Верховній Раді знаходиться подання про звільнення за порушення присяги судді Дарницького районного суду м. Києва Євгена Куренкова. Вказаний суддя не розглянув у встановлені законом строки 773 справи, таким чином систематично порушуючи права громадян на судовий захист.

На розгляді у Верховній Раді знаходиться подання про звільнення за порушення присяги судді Рівненського районного суду Рівненської області Наталії Кушнір. Суддею було ухвалено низку рішень, які стосувалися земельних правовідносин, пов’язаних із визнанням дійсними договорів купівлі-продажу земельної частки (пая), їх привласненням, у тому числі одне з рішень стосувалося сім’ї судді. В одній зі справ суддя прийняла рішення без участі сторін.

Також залишається нерозглянутим подання про звільнення за порушення присяги судді Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Олега Ходасевича. Суддя розглядав фіктивний спір між двома акціонерами ВАТ «Київський ЦУМ», які сумарно володіли менш ніж 0,001724% статутного капіталу вказаного товариства, та своєю ухвалою про забезпечення позову знерухомив усі акції ЦУМу на 5 місяців. Таким чином були порушені права інших акціонерів, які володіли 99,999% акцій даного підприємства.

До Верховної Ради також внесено подання про звільнення за порушення присяги судді Апеляційного суду Автономної Республіки Крим (за дії, вчинені на посаді судді Васильківського міськрайонного суду Київської області) Олександра Пироженка. Суддя без встановлення дійсних обставин спору  та без належної оцінки доказів ухвалив рішення, яким незаконно визнав право власності на квартири шляхом виселення з указаних квартир добросовісних наймачів (іпотека, службові квартири).

На розгляді у Верховній Раді знаходиться подання про звільнення за порушення присяги судді Апеляційного суду Донецької області Віталія Рибака. Суддя ухвалив вирок без належної доказової бази, яким особу було визнано винною в особливо тяжкому злочині та засуджено до 10 років позбавлення волі. У подальшому вирок було скасовано Верховним Судом України, а після направлення на додаткове розслідування справа взагалі була закрита органами прокуратури.

Залишається нерозглянутим подання щодо звільнення за порушення присяги судді Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Наталії Овчаренко. Суддею скасовано заходи забезпечення позову без повідомлення сторін, застосовано неспівмірні заходи забезпечення позову. Крім того, суддя забезпечувала позов шляхом зупинення виконання судового рішення, яке вже набрало законної сили, розглядала справи, не підвідомчі даному суду. Суддя двічі притягувалася до дисциплінарної відповідальності.

Також до Верховної Ради передано подання про звільнення за порушення присяги судді Каховського міськрайонного суду Херсонської області Сергія Таранцова. Суддею прийнято рішення, яким зобов’язано відділ ДПС ДАІ видати зі штрафного майданчика автомобіль особі, яка не була його власником. Суддя проігнорував  факти, що особа, від імені якої звернулися із заявою до суду, в тяжкому стані перебувала у геріатричному інтернаті, а автомобіль не мав відношення до відділу ДПС ДАІ, оскільки був затриманий у зв’язку з розслідуванням кримінальної справи.