Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Позивач просила суд скасувати усиновлення. Позивач зазначала, що вона та її чоловік усиновили дитину. Після усиновлення відносини між позивачем та усиновленою були добрими, вона виховувала її як рідну дитину, забезпечувала їй гідний рівень життя, хоча ще в малолітньому віці дитини стало зрозуміло, що дитина дуже складна, з нестерпним характером, і починаючи з тринадцятирічного віку дитини, коли їй стало відомо, що вона є усиновлена, її поведінка ще більше змінилася, вона стала більш агресивною. Позивач зазначала, що відповідач постійно погрожує їй фізичною розправою, нерідко вчиняла щодо неї насильство в сім`ї, з приводу чого вона зверталась до правоохоронних органів з відповідними заявами.
Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив, оскільки судом не здобуто доказів які б свідчили, що відповідачем вчиняється протиправна поведінка відносно позивача чи членів сім`ї, яка б загрожувала їх життю та здоров`ю.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про задоволення позову. Апеляційний суд вказав на те, що аналіз доказів у справі беззаперечно вказують на протиправну поведінку усиновленої відносно позивача та її матері, що загрожує здоров`ю останнім, і це є підставою для скасування усиновлення тепер уже повнолітньої особи.
Касаційний цивільний суд погодився з висновком суду першої інстанції, а постанову апеляційного суду скасував.
ВС зазначив, що згідно із статтею 238 СК України усиновлення може бути скасоване за рішенням суду, якщо:
1) воно суперечить інтересам дитини, не забезпечує їй сімейного виховання;
2) дитина страждає недоумством, на психічну чи іншу тяжку невиліковну хворобу, про що усиновлювач не знав і не міг знати на час усиновлення;
3) між усиновлювачем і дитиною склалися, незалежно від волі усиновлювача, стосунки, які роблять неможливими їхнє спільне проживання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов`язків.
Скасування усиновлення не допускається після досягнення дитиною повноліття.
Усиновлення може бути скасоване після досягнення дитиною повноліття, якщо протиправна поведінка усиновленого, усиновлювача загрожує життю, здоров`ю усиновлювача, усиновленого або інших членів сім`ї.
Суд зауважив, що виключною підставою для скасування усиновлення після досягнення дитиною повноліття може бути лише протиправна поведінка усиновленого, усиновлювача, яка загрожує життю чи здоров`ю усиновленого, усиновлювача чи іншого члена сім`ї.
Судом встановлено, що відповідач була усиновлена дитиною (у віці чотирьох місяців) та на даний час досягла повноліття.
Судами було встановлено, що позивач неодноразово зверталася до поліції із заявами стосовно неправомірної поведінки доньки, однак за наслідками розгляду таких заяв не було встановлено, що відповідач чинить дії які загрожують життю чи здоров`я позивача.
Суд звернув увагу на те, що матеріали справи доказів про притягнення відповідача до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення насилля в сім`ї чи завдання шкоди здоров`ю членам сім`ї. А кримінальне провадження, яке було відкрито за заявою позивача закрито у зв`язку із відсутністю складу кримінального правопорушення, оскільки позивач відмовилася від підтримання обвинувачення.
Суд також роз’яснив, що скасування усиновлення з підстави, передбаченої частиною третьою статті 238 СК України, може мати місце, лише у випадку, якщо було усиновлено вже повнолітню особу, як це передбачено частиною другою статті 208 СК України, і якщо сімейні відносини між усиновленим та усиновлювачем не склалися (постанова від 18.03.2020 у справі №445/1559/18).